Bungie försenar Destiny 2: s Shadowkeep-expansion till oktober

Bungie försenar Destiny 2: s Shadowkeep-expansion till oktober

För första gången på år får vi inte någon större Destiny-release i september. Som Bungie tillkännagav idag har Destiny 2 Shadowkeep-utvidgningen och den tillhörande Destiny 2-gratisspel versionen New Light försenats från 17 september till 1 oktober för att ge dem "lite mer tid i ugnen."

"Att vara oberoende innebär att Destiny 2: s framtid helt och hållet är i vårt team," sade franchisedirektören Luke Smith och chefen Mark Noseworthy. "Det betyder också att vi är tillräckligt smidiga för att välja att göra det bästa för spelet och våra spelare, även om det är det svåra valet … I höst är det första steget på en resa för vad vårt lag vill att Destiny 2 ska bli – en plats för dig och dina vänner att spela när som helst, var som helst, äga action-MMO- och RPG-element som vi älskar om spelet och krossa inträdeshinder för vänner. Vi behöver bara lite extra tid för att ta det första steget."

Som ett resultat av denna försening börjar den första världsloppet för Garden of Salvation-raidet – avslappnat raidnamn avslöjar – som kommer i Shadowkeep nu på lördagen 5. oktober. förlängas till och med 17 september, vilket ger spelarna ytterligare tre veckor för att polera ut sina utmaningar. Ett extra Iron Banner-evenemang kommer också att hållas veckan 17 september för att hjälpa till att fylla tomrummet.

Framför Shadowkeeps reviderade släppdatum säger Bungie att Destiny 2 cross save kommer att komma "senare i sommar," så om du planerar att spela en ny plattform, bör du ha gott om tid att bli lös.

Lyckligtvis Destiny 2 Solstice of Heroes 2019 rustningslip håller spelarna mycket upptagna.

Gillar du artikeln? Dela med vänner: