EAs molntjänst Project Atlas letar efter spelare som kan registrera sig för en stängd teknisk rättegång

EAs molntjänst Project Atlas letar efter spelare som kan registrera sig för en stängd teknisk rättegång

EA har meddelat att det kommer att köra en stängd teknisk spår för sin nya molntjänst som heter Project Atlas. EA: s teknologichef Ken Moss tog toMedium för att avslöja nyheten om att alla med ett ursprungskontot för närvarande undertecknar upp för att sätta sig in med chansen att få testa tjänsten.

"För EA kommer vårt fortsatta fokus att vara att se till att våra spel är redo för en molndriven framtid där våra spelare kan engagera sig och njuta av när som helst, var som helst och på alla enheter," Moss skrev i inlägget. "För det ändamålet är jag glad att dela att vi tar ett viktigt steg i denna inlärningsresa eftersom vi är värd för en exklusiv extern rättegång för våra spelare att uppleva spel som strömmas genom EAs molnteknologi."

EAs molntjänst Project Atlas letar efter spelare som kan registrera sig för en stängd teknisk rättegång

Moss förklarade att speltestare kommer att hjälpa EA att bättre förstå hur dess spel fungerar överallt "verkliga scenarier," och se till att dess spel "prestera sömlöst" använder tjänsten. De som får chansen att delta kommer att få tillgång till fyra spel från EAs bibliotek inklusiveFIFA 19, Titanfall 2, Unravel och Neeed for Speed ​​Rivals.

Studion tillkännagav först molntjänsten i oktober 2018, med Moss avslöjar Project Atlas på EA: s officiella webbplats. Moss sa att EA vill skapa en "plattform designad från kärnan för att utnyttja den massiva kraften från molnberäkning och artificiell intelligens och sätta den i händerna på spelmakare i en kraftfull, lättanvänd, oavbruten upplevelse."

Moss utvidgades senare i går och förklarade att Project Atlas är en del av EA: s "bredare vision för att samla spelmotorteknologi och tjänster som kan förverkliga molnets fulla potential," Moss säger och noterar det "molnspel är bara en mycket specifik del av den visionen".

När det gäller detta specifika test är dock molnspel faktiskt i fokus. Av goda skäl blir spelet på molnet snabbt mer fokus för flera studior. Andra strömningstjänster, som Google StadiaandMicrosofts Project xCloud, arbetar för att använda tekniken för att ändra sättet vi får åtkomst till och spela våra spel.EA har ännu inte sagt när tjänsten officiellt kommer att lanseras.

"I slutändan är detta. Molnspelärkommande. Det är inte längre en fråga om jagf, men när," Moss skrev på Medium. "Det är fortfarande riktigt tidiga dagar men vi är glada att ta nästa steg i vårt lärande, och det är fantastiskt att kunna göra det med några av er i vårt samhälle."

Vill veta mer? Så här kan streamingtjänster som Google Stadia förändra hur spel spelas och skapas för alltid.

Gillar du artikeln? Dela med vänner: