“Ultimate Team spelar inte”: EA-chef “skjuter fram” med plundrar för FIFA 19

& quot; Ultimate Team spelar inte & quot ;: EA-chef & quot; skjuter fram & quot; med byllådor för FIFA 19

Den nyligen förbjudna lootboxen i Belgien och Nederländerna har fått FIFA-samhället att undra om förändringar kan komma att komma till Ultimate Team nästa säsong – men Andrew Wilson, VD för publiceringsjätten, säger att det är som vanligt när dess kanadensiska arm växlar upp för frisläppande avFIFA 19.

& quot; Ultimate Team spelar inte & quot ;: EA-chef & quot; skjuter fram & quot; med byllådor för FIFA 19

  • FIFA 18 Ultimate Team-mynttips: hur man kan tjäna miljoner på veckor
  • FIFA 18 karriärlägesguide – förhandla, scouta och köpa de bästa spelarna

"Vi kommer att fortsätta driva framåt [med Ultimate Team]," sa han i överensstämmelse callwith industrianalytiker. "Vi funderar alltid på våra spelare. Vi funderar alltid på hur vi levererar dessa typer av upplevelser på ett öppet, roligt, rättvist och balanserat sätt för våra spelare &mdash, och vi kommer att fortsätta arbeta med tillsynsmyndigheter om det."

Då kommer orden som, med rätta eller fel, skickar kritiker som slingrar sig på golvet som en Premier League-vinge som bara har andats in i straffrutan. "Vi arbetar med alla branschorganisationer globalt och med tillsynsmyndigheter i vissa regioner och territorier," Wilson fortsätter. "Många av [tillsynsmyndigheterna] vi har arbetat med länge, och de har utvärderat och fastställt att program som FIFA Ultimate Team inte spelar."

& quot; Ultimate Team spelar inte & quot ;: EA-chef & quot; skjuter fram & quot; med byllådor för FIFA 19

Detta är en kontroversiell synvinkel, där fans som är kända för att spendera tusentals pund / dollar per säsong jagar i form av Messi och &lsquo, TOTS ‘Ronaldo, vet aldrig oddsen för att hitta sådana megastar i en av modens digitala paket. (&lsquo, Ganska hemskt är samförståndet, varför du aldrig ska köpa guldpaket, vilket förklaras i GR: s guide för att göra Ultimate Team-mynt.)

Wilson ger en förklaring till varför EA håller med om påståendet att Ultimate Team bör klassificeras som spel: "Först får spelare alltid ett specificerat antal objekt i varje FUT-paket. För det andra tillhandahåller eller godkänner vi inte något sätt att utbetala digitala föremål eller virtuell valuta för riktiga pengar. Och det finns inget värde i verkligheten tilldelat objekt i spelet."

Det fanns inget officiellt svar på hotet om att nästa års upplagan skulle förbjudas i Belgien, efter att FIFA 18 visade sig vara ett av tre spel som strider mot landets spellagar, tillsammans med Overwatch och Counter Strike: Global Offensive. I april hotade justitieminister Koen Geens de som inte lyckades ta bort plundrar från sina spel med en böter på upp till &euro, 800 000 och fem års fängelse.

Det kommer att vara fascinerande att se om det betyder att FIFA 19 dyker upp i Belgien med Ultimate Team borttaget eller verkligen tas bort från landets släppplaner. Räkna med att den här historien kommer att komma in i nästa säsong.

FIFA 19 är ännu inte bekräftad, men det har inte hindrat oss och avslöjar 11 viktiga förändringar den behöver göra enligt fansen .

Gillar du artikeln? Dela med vänner: